Koje cvijeće smjemo da sadimo oko kuće

Ako biljke pravilno izaberete, gubici su veoma mali, a neke vrste sezonskog cveca štitiće ih od napada štetočina i gljivica.

Važno je znati da najveći prinos imaju voćke sporijeg rasta samo ako u prečniku od 60-100 cm oko stabla prostor bude slobodan, to jest nema drugih biljaka. 

Ako biljke pravilno izaberete, gubici su veoma mali, a neke vrste sezonskog cveca štitiće ih od napada štetočina i gljivica.

Potočarka može da drži podalje od stabla krvave i lisne vaši, a kadifica i neven štite od nematoda. Jagode će vam svakog meseca davati ukusne slatke plodove, a uzgred ce i privući korisne insekte koji će oprašivati cvetove voćaka. 


Šumske jagode deluju na isti način, međutim, imaju tendenciju da se mnogo šire. 

Šta treba da radite da biste sačuvali koren voćke?

Oko voćki s plitkim korenom poput jabuke, dunje i breskve izbegavajte kopanje. 


Pre setve ili sadnje površinu zemlje samo izgrabuljajte i predeo oko stabla malčirajte slojem zrelog komposta visine 5-10 cm, pomešanog sa humusnom baštenskom zemljom. 

Po ovom sloju posejte seme ili posadite odrasle biljke. Sloj malča nemojte da stavite direktno uz stablo. U suprotnom, jabuke mogu da obole od vlažne truleži. Ispod stabla voćke u saksiji možete da posadite niže vrste sezonskog cveća kao što su mirisna kamenika, cveće za balkon i viseće saksije poput dana i noći ili drugih jednogodišnjih vrsta s dugotrajnim cvetanjem.

Cvetni tepih sprečava površinu zemlje da se stvrdne, u svakom slučaju potreba za vodom je znatno veća. U toplim danima zalivajte svakodnevno, ali svakako izbegavajte zadržavanje vode.

Nema komentara:

Objavi komentar